Články

Vybíráme pás a příslušenství

Vybrat si správné součásti pracoviště tak, aby chvíli vydržely, nebo aby byly natolik univerzální, že umožní střídání více lidí s různými proporcemi není jednoduchá záležitost. Nebudu zde detailně radit aby si každý pořídil to či ono protože "je to nejlepší", ale spíš poukážu na věci, které by si měl před kopí každý promyslet.

Pás

V optimálním případě potřebujeme takový pás, který je silný v malých rychlostech (velké nad 5km/h nemusí vůbec umět) a hlavně má extrémní trvanlivost a schopnost trvalého chodu pod zátěží bez potřeby zastavovat a chladit motor. Protože bude požíván pouze na chůzi a to chůzi pomalou, nemusí být ani příliš dlouhý a ani příliš široký. Jenže - najděte dnes na trhu takový. Každý výrobce se snaží udělat univerzální řešení pro běhání, takže máme jen velmi málo možností.

Pokud již nějaký pás máte, asi nemáte moc na výběr, ale pokud se po nějakém poohlížíte, není od věci trochu přemýšlet. Hned v úvodu raději zapomeňte na ty nejlevnější modely - bývají silně ošizeny, mívají malou nosnost a motor v nejnižších rychlostech které právě potřebujeme může pracovat v nevhodném režimu, přehřívat se a nebo nebude mít dost síly a bude cukat. Sáhněte tedy raději po trochu vyšší třídě. Zvláště pokud nejste příliš technicky zdatní abyste si jej pak dokázali opravovat a udržovat v chodu.

Důležité je i to, zda se Vám madla a ovládací panel podaří zakomponovat do pracoviště, případně, je úplně odstranit. V nabídkách zahraničních obchodů jsem narazil na modely, které byly tvořeny jen samostatnou jednotkou s pásem a na kabelu byl malý externí ovládací panel tuším i s možností přímého řízení pomocí PC. Snažil jsem se vykomunikovat s firmou InSportLine možnost dodání alespoň jednotky pásu a elektroniky ovládacího panelu kterou bych si zabudoval do vlastní krabičky, ale i když z počátku projevili na oko zájem, nakonec to odmítli s tím, že "na to nemají čas". Nezbylo tedy než koupit pás kompletní a madla demontovat a "zahodit". Lidé kompozici pracoviště řeší většinou dvojím způsobem - buď odstraní madla a ponechají celý velký ovládací panel, který pak umístí někde v dosahu na poličku či zeď, nebo nechají přístroj kompletní a mají ovládací prvky za klávesnicí a monitory.

Určitě se nenechte zviklat obsluhou prodejny, která Vám bude tvrdit, že na Vaši postavu potřebujete dlouhý pás demonstrujíce to na sobě pomocí velmi dlouhého kroku. Pokud na páse neplánujete běhat, tak opravdu nepotřebujete řešit délku pásu.

Údržba pásu vyžaduje většinou mazání. Když už pás kupujete, vezměte k němu i mazivo navíc, protože se má mazat s ohledem na počet hodin a ty u počítače naskakují celkem rychle. Přibaleno bývá malinkaté balení vhodné tak na úvodní namazání a nanejvýš jedno další. Určitě si nechceme pod pásem vydřít kluznou plochu.

Bezpečnostní šňůrka, která je určena pro zamezení případu, že upadnete není sice nezbytná (spousta lidí ji vůbec nepoužívá), ale určité opodstatnění jistě má i na malých rychlostech. Jejím účelem je zastavení pásu, pokud se od ovládacího panelu příliš vzdálíte. Důvodem takového opatření je především zadní hrana pásu, která je extrémně nebezpečná, protože pás zajíždí do spodní části většinou mezerou, která by snadno chytila a vtáhla jakoukoliv část Vašeho oděvu, pakliže se zamotáte s upadnete nebo stoupnete právě do blízkosti zadní části pásu. Nepříjemné by bylo i vtažení tkaniček či plandajících konců suchých zipů bot či nohavic. O tom, že by se tam mohly vcucnout třeba vlasy raději ani nespekuluji. Většina pásů to tak má, je zde téměř vždy nálepka upozorňující na nebezpečné místo a v návodu je varování, které říká, že máte dávat pozor na děti, domácí zvířata atd. Tady asi nelze předpokládat nějaké výrazně lepší technické řešení u dražších modelů.

Hrudní pásy pro měření pulzu pro pomalou chůzi asi těžko využijete. Většina pásů má v madlech integrované snímače, které můžete při prvních pokusech využít pro změření pulzů při delší pomalé chůzi třeba u televize, ale při práci na počítači to smysl příliš nemá, takže koupit si to jako příslušenství nemá valný smysl.

Podložka pod pás naopak smysl má, protože slouží k omezení přenosu vibrací z jednotky pásu skrze konstrukci domu k sousedům a zároveň zabraňuje nečistotám, aby se dostaly například do koberce pod pásem (po namazání kupříkladu odkápnutí silikonového oleje).

 

Boty


Nevím zda považovat boty za příslušenství k pásu, ale raději to zmíním - nechte si poradit vhodnou obuv pro chůzi na pásu v nějakém značkovém obchodě se sportovním vybavením. Četl jsem i o experimentech lidí, který pracují u počítače a chodí při tom na páse, kteří používají kulaté boty MBT a nemohou si je vynachválit. Těžko říct, zda je to optimální cesta. Před čím bych ale určitě varoval je používání lodiček a jiných "kurvítek" na nohy.

Mezi příslušenství může patřit i nějaký ventilátor, který umožní pracovat při chůzi i v létě aniž by docházelo k nadměrnému pocení. Ale pozor na nachlazení ;o)

Stůl

Výběr vhodného stolu je celkem citlivá záležitost. Většina lidí si to řeší silně individuálně, protože cenově dostupné univerzální řešení prostě neexistuje.

Nejlevnější možnost je vzít nějaký obyčejný stůl a prodloužit mu nohy, pás postavit pod něj případně s ovládacím panelem vykukujícím za stolem a máme hotovo. O něco lepší řešení může být stavba celého stolu na míru, případně upevnění desky přímo na madla pásu. Všechny tyto varianty počítají s tím, že u takového stolu nebudete chtít střídat sezení s chůzí. Nanejvýš Vám tato koncepce umožní postavit si k vyvýšenému stolu barovou stoličku. Proto existují možnosti řádově dražší, ale velmi efektivní - stoly s elektricky regulovatelnou výškou. Často mívají paměť na přednastavené výšky a prostým stisknutím tlačítka pak přejedou do uložené pozice. V zahraničí lze již dnes narazit i na firmy, které prodávají komplety s pásem.

Celkem zajímavým řešením by mohl být speciální sit-stand držák monitoru a klávesnice od firmy Ergotron, ke kterému existuje velmi pěkné a hlavně vtipné reklamní video:

 

Powered by OrdaSoft!