Články

Proč chodit při práci

Chůze při práci není výmysl několika nadšenců z IT branže, kteří by se chtěli za každou cenu lišit, ale jde o odpověď jednoho z významných endokrinologů a dietologů na otázku stále se snižujícího množství pohybu napříč celou populací. Dr. James Levine z uznávané kliniky Mayo tak dal světu možnost, jak u dříve sedavé práce nesedět a zároveň udržet a možná i zvýšit svoji pracovní výkonnost.


Vezměme si, jak jsme žili před nějakými 50-ti lety. Počítače, televize, dálkové ovladače, posilovače řízení, eskalátory, výtahy v nízkopodlažních budovách, pračky, myčky, sekačky, mobilní telefony, automaticky se otevírající brány a vrata a další užitečné nástroje a výmysly sloužící k tomu čemu říkáme pohodlnější život - to vše (pokud to již vůbec existovalo) měla v rukou pouze hrstka "vyvolených". Automobil vlastnilo asi 1% lidí a veřejná doprava nebyla tak hustá jako dnes - hodně se chodilo - na nákupy, do školy a práce leckde i více než 10km denně. A to již v té době byl život hodně pohodlný proti situaci dejme tomu před dalšími 50-ti lety. Dnes nad představou takového života většina lidí spráskne ruce a řekne "Pan bože - jak mohli vůbec žít ?". Jenže vše je relativní. Možná je to tak, že oni žili, zatímco my živoříme v zajetí techniky. Všemi těmi udělátky šetříme čas kde můžeme, zjednodušujeme si práci, vše se zrychluje a snižuje se námaha potřebná k tomu, abychom splnili svoji roli ve společnosti. Jenže tady je háček - každý třetí Američan dnes trpí nadváhou (před těmi 50-ti lety to byl každý osmý), výskyt kardiovaskulárních onemocnění je také rapidně vyšší stejně jako i dalších civilizačních nemocí včetně oslabení svalstva kolem břicha a páteře, čehož důsledkem jsou dnes tak časté bolesti zad. Důsledkem tak masivního zjednodušení života bez odpovídající kompenzace v podobě dostatku pohybu je tedy ztráta našeho zdraví. Platíme za svoji pohodlnost opravdu draze. Většinou se vymlouváme na to, že nemáme čas a je to logické, protože abychom celodenní lenošení v zajetí techniky vykompenzovali, muselo by jít o několikahodinovou intenzivní zátěž. Když máte rodinu, koníčky, nebo druhou práci, domácnost a další povinnosti, měli jste zatím jen několik možností:

  • Vzdáte se pohodlného života, vezmete manuální práci
  • Vzdáte se koníčků a rodiny, nebo peněz za práci navíc a získaný čas strávíte sportem
  • Vykašlete se na to a zničíte si klidně zdraví a tím i život

Nyní je tu ale možnost další:

  • Část pracovního dne budete před obrazovkou počítače, nebo u televize (když už na ní musíte koukat) chodit

Je to dáno naší fyziologií, že chůze byť vcelku pomalá je pro naše tělo celkem dost velkou fyzickou zátěží. Nějakých 6 hodin na páse u počítače je téměř plnou kompenzací nedostatku jiného pohybu. A pohybujete se v pracovní době, takže Vás to nestojí ani minutu času navíc. Svým způsobem je to vlastně další z vynálezů, které nám mohou zjednodušit život.

Celá problematika má i další podtext. Těch 50 let, za které došlo k tak rapidní změně našeho života směrem k pohodlnosti a minimu pohybu s důrazem na maximální podíl sezení je neskutečně krátkých na to, aby se tomuto trendu naše tělo přizpůsobilo. Vezměme si, jak dlouho asi mohlo trvat jednomu z možných prapředků lidského druhu, který vyšel před pár miliony let z pralesů do stepi a z přihrbených tvorů courajících pracky po zemi a lezících ve větvích stromů se stal vzpřímený lovec či zemědělec ? Obávám se, že to bylo více než milion let. A pak se divme, že se tělo vzpírá, když jej vracíme do shrbené pozice, obíráme jej o přirozený pohyb a chceme, aby to zvládlo za 50 let.

Celkem alarmující vizi budoucnosti, kde se až do posledního obyvatele všichni 24 hodin denně válí v jakýchsi vznášejících se sedácích, vizi kde člověk již nepracuje, a jen si "užívá" všudypřítomné reklamy, umělého slunce a nebe ukázal poměrně známý dětský kreslený film Wall-e.

Ano, je to fantazie autora, ale pokud bychom za dalších 50 let ušli stejnou cestu směrem k našemu "pohodlí" jakou jsme ušli za posledních 50 let, obávám se, že jinak to skončit ani nemůže.

Co tedy chůze při práci vlastně přináší ?

  • Chybějící pohyb, takže přestaneme jednostranně přetěžovat páteř sezením, posílíme svaly a rapidně zvýšíme energetický výdej
  • Pokud budeme chodit při práci pravidelně a máme již nadváhu, dostaví se hubnutí až kolem 5 kg měsíčně aniž bychom jinak změnili třeba stravovací návyky.
  • Podle Dr. Levina je prokazatelné snížení nemocnosti o cca 5 dnů ročně
  • Je pravděpodobné, že zvýšená tělesná zátěž bude působit i na naše mentální schopnosti, protože pracující svaly potřebují více kyslíku a když se krev více okysličuje, tak nejblíže k plicím a srdci je mozek, takže bude mít kyslíku nadbytek. Například Alberta Einsteina napadaly ty největší myšlenky při jízdě na kole.
  • Mezi vedlejší zdravotní přínosy může patřit snížení rizika kardiovaskulárních chorob
Powered by OrdaSoft!