Články

Stepper alternativa

    Nedávno jsem v diskuzi na officewalkers.ning.com narazil na poznámku upozorňující na možnost využití stepperu. Musel jsem tuto možnost prozkoumat, protože stepper je podstatně menší a levnější než běhací pás a k provozu nepotřebuje elektřinu.


    Na kuchyňský stůl jsem postavil malý stoleček z dětského pokoje a na něj položil notebook. Stepper byl doma dobře uskladněn, protože jej nikdo již dlouho nepoužíval, takže jsem jej vytáhl, oprášil a postavil ke stolům. Moc jsem nevěřil, že to půjde tak snadno jako u pásu a už vůbec ne, že na tom vydržím delší dobu, ale ono to šlo. Pamatoval jsem si, že když jsem na stepperu před pár lety stepoval, vydržel jsem to asi 10 minut. Patrně jsem jel nadoraz a vždy se hned odrovnal. Teď jsem hodně zvolnil, pomalu přenášel váhu z jedné nohy na druhou a mezi tím reálně pracoval - již žádné pokusné psaní - rovnou jsem se ponořil do řešení pracovních problémů a čas ubíhal a ubíhal a než jsem se nadál, zjistil jsem že jsou pryč 3 hodiny. Podle všeho bych ještě tak hodinu s menší přestávkou zvládl.
   
    Večer po tomto výkonu jsem cítil povědomou celkem příjemnou únavu v nohách, kterou znám z doby kdy jsem měl více času jezdit na kole a druhý den byly nohy trochu namožené. Dá se říci, že to funguje i když to není tak pohodlné jako chůze na pásu. Bohužel by to chtělo lepší uspořádání pracoviště a monitor přímo do výšky očí. Použít notebook znamená, že jsem musel koukat dolů a krční a hrudní páteř si tak užily své. Pro dlouhodobé používání je tak pořádné umístění klávesnice a monitoru nutností (to ostatně platí pro každý typ pracoviště).
   
    Určitou komplikací pro dlouhodobé použití stepperu v tomto režimu může být problém životnosti stepperu a jeho omezená nosnost. Většina stepperů není určena pro postavy nad 100 kg a údajně celkem brzy odejdou, takže jsem na vážkách zda to doporučit. Vzhledem k tomu, že stepper má doma hodně lidí - daleko více, než třeba pás, tak na vyzkoušení toho, zda se dá u počítače vykonávat nějaký pohyb je to asi ideální. Kdybych to měl porovnat, tak chůze na pásu je podstatně klidnější, méně se kolíbáte, takže pokud dokážete skousnout práci na počítači při stepování na stepperu, tak pás bude pro Vás zaručená záležitost a pokud pošilháváte po pásu a máte pochybnosti, tak zkuste stepper - může Vás to zbavit obav.

Powered by OrdaSoft!